Żołnierz Wyklęty poprowadził wnuczkę do ołtarza. Zmarł dwa dni później [Video]

Pod koniec sierpnia mjr Bronisław Karwowski, ps. “Grom”, żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, aktywny także w podziemiu antykomunistycznym, odprowadził swoją wnuczkę Joannę do ślubu.


mjr Bronisław Karwowski ur. 10 1924 r. marca w Klimaszewnicy, zmarł 1 września 2018 r. dokładnie w rocznicę wybuchu II wojny św. Przed śmiercią zdążył odprowadzić wnuczkę do ołtarza. Przed wojną mieszkał na ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza. Śpiewał w chórze katedralnym prowadzonym przez ks. Mariana Jasionowskiego. W podziemiu od 1942 r., aresztowany przez Niemców cudem uciekł spod siedziby Gestapo w Łomży. Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu “Bałtyk” Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok – 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. 

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co widać na udostępnionym nagraniu, już ciężko chory, dzielnie “wykonał swoje ostatnie zadanie”, jak wskazywali internauci.

You tube

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *