Zatrważające wyniki kontroli NIK przeprowadzone w polskich szpitalach dzierżawionych przez spółkę Centrum Dializa

Zwolnienia pielęgniarek i lekarzy, brak sprzętu i nierealizowanie obiecanych inwestycji. Raport NIK ujawnia, że w szpitalach dzierżawionych przez spółkę Centrum Dializa doszło do wielu naruszeń.


Szpitale w Pszczynie, Białogardzie, Opatowie oraz Łasku były w złej sytuacji finansowej. Z powodu długów groziło im zamknięcie. Władze powiatów, którym podlegają placówki, zdecydowały się wydzierżawić je spółce Centrum Dializa. To miało pomóc w wyjściu z kłopotów. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała jednak wiele nieprawidłowości.

Decyzję o przeprowadzeniu kontroli w szpitalach dzierżawionych przez Centrum Dializa podjęto po tym, gdy w 2016 roku w białogardzkim ośrodku podczas dyżuru zmarła anestezjolożka. NIK opublikowała raport wraz z wnioskami. Okazało się, że spółka robiła oszczędności kosztem pacjentów i dochodziło do masowych zwolnień pracowników.

Z raportu możemy się przykładowo dowiedzieć, że w placówce w Pszczynie przeznaczono na leki i sprzęt jednorazowy tylko 30 tys. złotych. Pacjenci byli zmuszeni do przynoszenia własnego wyposażenia.

Z kolei w Łasku zostało zwolnione ponad 150 osób z personelu. Do tego nie zostały zrealizowane obiecane inwestycje. Dzierżawiąca spółka nie stworzyła stacji dializ, nie zbudowała pomieszczenia rezonansu magnetycznego, nie zakupiła takiego urządzenia oraz nie stworzyła Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Co więcej, z raportu wynika, że uchybienia we wszystkich czterech szpitalach wykazały już wielokrotnie przeprowadzane przez NFZ inspekcje. NIK część odpowiedzialności za tę sytuację składa na barki władz powiatów – nie zadbały o to, by mieć należyty zakres kontroli nad tym, co dzieje się w szpitalach po ich wydzierżawieniu.

Pracownicy Naczelnej Izby Kontroli zwrócili też uwagę, iż przepisy nie regulują precyzyjnie zasad udostępniania mienia szpitali powiatowych w dzierżawę. Zwrócili się więc do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie działań mających uszczegółowić te kwestie tak, by sytuacje, w których na dzierżawie tracą chorzy i pracownicy szpitali nie miały już miejsca.

expres-24.pl 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *