SYNDROM GOTUJĄCEJ SIĘ ŻABY- DLACZEGO TAK TRUDNO WYCZUĆ MOMENT?

Jakiś czas temu francuscy naukowcy przeprowadzili pewien eksperyment, do wrzątku wrzucili bowiem żywą żabę, ta z kolei, chociaż mocno poparzona, natychmiast wyskoczyła z naczynia. Eksperyment powtórzono, tym razem wrzucając żabę do zimnej wody, stopniowo ja podgrzewając i co się okazało? Tym razem żaba nie zrobiła nic, siedziała do czasu, aż została ugotowana.

Żaba jak wiemy, należy do płazów zmiennocieplnych, które z łatwością dostosowują się do zmieniających warunków otoczenia i dlatego nie wyczuła podnoszącej się temperatury jako zagrożenia. Czuła się dobrze w coraz cieplejszej wodzie, która stopniowo ją oszołomiła. Pod koniec eksperymentu, kiedy woda zaczęła osiągać stan wrzenia, żaba nie mogła wykonać żadnego ruchu, gdyż całą swoją energię wykorzystała na schładzanie organizmu. Ugotowała się, ponieważ jej mechanizmy obronne nastawione są na wykrywanie różnic temperatur, a nie na stopniową zmianę.

Od tego eksperymentu pochodzi określenie “Syndrom gotującej się żaby”. Określenie to dotyczy sytuacji pozornie niemożliwej do rozwiązania, w której wystawieni jesteśmy na długotrwały stres i pozwalamy na to, aby nas wykończył. Potulnie godzimy się na wszystko do momentu, w którym jest już za późno na jakąkolwiek reakcję. Ugotowanie się wynika z emocjonalnego zmęczenia, łatwiej zwrócić uwagę na coś, co jest nagłą zmianą, niż powolną, ale destrukcyjną. W naszym życiu bywają sytuacje tak niepozorne, że nawet nie zauważamy tego że jesteśmy „gotowani”.

Odnośnie do eksperymentu nasuwa się jedno logiczne pytanie: co było tak naprawdę powodem śmierci płaza?

Odpowiedź wydaje się prosta – udar cieplny, spowodowany wrzącą wodą, jednak ta odpowiedź nie jest właściwa. Istotniejszy jest fakt, że żaba nie była zdolna do podjęcia odpowiedniej decyzji, kiedy jeszcze nie było za późno, czekała na moment krytyczny, którego przeoczyła. Podobnie jest z nami, jeśli zmiany zachodzą powoli, to mogą z łatwością wymknąć się spod kontroli i nie umiemy wyczuć momentu, kiedy należy dokonać zmian wyskakując z naczynia np. zmienić swój stosunek w relacji z bliskimi, zerwać toksyczną znajomość, czy odejść z pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *