Sejm przyjął projekt ustawy. Stawki za parkowanie mogą wzrosnąć nawet do 9 zł./h

Włodarze wielu miast w Polsce zacierają ręce po tym, jak 5 lipca posłowie przyjęli przedstawiony w marcu 2017 r. projekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno- prywatnym. W myśl nowych przepisów samorządy miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców będą mogły wprowadzić  maksymalną opłatę za parkowanie do wysokości 0,45 proc. płacy minimalnej. W 2018 r daje to kwotę nie wyższą niż 9,45 zł. Jeśli zdecydują się dostosować swoje stawki do nowych przepisów, to zmiany te mocno uderzą w kieszenie kierowców, zwłaszcza przyjezdnych.

Na chwilę obecną nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym została przegłosowana przez sejm, teraz trafi do senatu i jeśli ten nie zgłosi żadnych poprawek, trafi ona na biurko prezydenta. Nowelizacja kładzie nacisk na zwiększenie opłat w centach miast, ma pomóc rozładować ruch, a tym samym ułatwić parkowanie mieszkańcom. W pozostałych strefach nadal obowiązywać mają stawki 0,15 proc. płacy minimalnej i będą wynosić najwyżej 3,15 zł. Warto podkreślić, nowe przepisy zezwolą na pobieranie wyższych opłat nawet w weekendy, a także wzrosną kary za brak opłaty parkingowej. Na chwilę obecną kara wynosi 50 zł., a po wejściu w życie nowych przepisów może wzrosnąć nawet do 210 zł. (10 proc. pensji minimalnej.)

Opłaty za postój mogą, ale nie muszą wzrosnąć  w takich miastach jak: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin czy Katowice.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Sejm przyjął projekt ustawy. Stawki za parkowanie mogą wzrosnąć nawet do 9 zł./h”