Ruszył nowy rządowy projekt w zakresie dopłat do najmu mieszkania.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, którą Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowało w poniedziałek 26 marca do konsultacji publicznych. Projekt zakłada, że dopłaty będą wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, a kryteria dla beneficjentów określi rada gminy. „Liczymy, że programem dopłat zostanie objętych 30 tysięcy polskich rodzin każdego roku funkcjonowania tego programu” – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

 

Projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków  mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkań zakłada pomoc finansową tym gospodarstwom domowym, które spełnią następujące kryterium dochodowe:

– poniżej 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS w przypadku jednoosobowej rodziny, poniżej 90% w przypadku dwuosobowej i poniżej 120% w przypadku trzyosobowej. Za na każdą kolejną osobę limit się zwiększa o kolejne 30 %.

Warunkiem skorzystania z programu będzie nieposiadanie prawa do innego lokalu mieszkalnego, oraz to ze wynajmuje się po raz pierwszy. Dopłaty będą przyznawane na 9 lat a beneficjenci mają być co roku weryfikowani pod względem dochodów i tego czy ich stan majątkowy nie uległ zmianie.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty byłyby przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku – 800 mln zł, w 2021 roku – 1,2 mld zł, w 2022 roku – 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku – 2 mld zł rocznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *