PZPN dokonał prezentacji nowego selekcjonera reprezentacji Polski.

“Jestem przekonany, że dokonałem dobrego wyboru” – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek podczas oficjalnego prezentacji Jerzego Brzęczka jako selekcjonera piłkarskiego reprezentacji Polski. Nowy trener kadry zapewnił, że kapitanem pozostanie Robert Lewandowski.

Kontrakt podpisano do końca 2019 roku, z opcją automatycznego przedłużenia w przypadku awansu do mistrzostw Europy 2020.

Bardzo długo się zastanawiałem nad wyborem nowego selekcjonera, ale od początku byłem nastawiony, że to będzie Polak. Jurek był wysoko na mojej liście. Jestem przekonany, że dokonałem dobrego wyboru, a Jurek będzie dobrze kierował reprezentacją” – powiedział Zbigniew Boniek podczas konferencji prasowej. Jak wspomniał, lubi dać szansę ludziom, którzy “chcą coś osiągnąć, a nie będą odcinać kupony od sławy”.

Trenerskie CV Jurka nie jest bogate, ale być nie może, bo polskie kluby w ostatnich czasach nie odnosiły sukcesów. Chodziło o dokonanie właściwego wyboru, aby reprezentacja była w dobrych rękach. Jurek jest niezależny. Nie wyobrażam sobie, żeby jakiś zawodnik nie szanował trenera. Jeżeli do tego dojdzie, to ten zawodnik nie będzie grał w drużynie narodowej” – dodał Boniek.

47-letni Brzęczek zastąpił Adama Nawałkę, z którym nie przedłużono umowy po nieudanym występie w mistrzostwach świata w Rosji.

Jestem pełen energii i entuzjazmu. Przede mną na pewno ciężkie, trudne wyzwanie, ale w moim życiu piłkarskim i trenerskim takich wyzwań nigdy się nie bałem” – zapewnił nowy selekcjoner.

Brzęczek nie krył radości z nowej funkcji.

“Kiedy zaczynałem w 2010 roku pracę jako trener w Rakowie Częstochowa moim marzeniem było, żeby kiedyś w przyszłości zostać selekcjonerem narodowej reprezentacji Polski. Na pewno nie spodziewałem się, że to wydarzy się tak szybko, ale to nie oznacza, że temu zadaniu nie podołam. W moim życiu cechowała mnie pokora. Miałem ją jako piłkarz, mam ją również teraz jako trener” – zapewnił Brzęczek.

W gronie następców Nawałki wymieniani byli zagraniczni szkoleniowcy.

Jestem dumny, że jestem Polakiem i nie mam kompleksu w stosunku do zagranicznych szkoleniowców. Zdaję sobie sprawę, jaka odpowiedzialność na mnie ciąży. Teraz musimy odbudować reprezentację do poziomu, jaki prezentowała w eliminacjach do mistrzostw świata. W Rosji coś nie zafunkcjonowało, ale taka jest piłka nożna” – ocenił nowy selekcjoner.


Przyznał, że kapitanem drużyny narodowej pozostanie Lewandowski.

W żadnym momencie nie zastanawiałem się nad tym, aby zmienić kapitana. Rozmawiałem już z Robertem i kilkoma piłkarzami, w tym z tymi, którzy byli kluczowymi graczami w reprezentacji Nawałki” – zapewnił.

Przed mundialem w Rosji spekulowano, że część piłkarzy może zakończyć reprezentacyjne kariery po mundialu w Rosji.

Po pierwsze reprezentacja Polski musi grać dobrze. Nie zamierzam robić rewolucji. Oczywiście pewne zmiany muszą zostać przeprowadzone. Pewne pokolenie zakończy grę w drużynie narodowej. Musimy wprowadzać młodszych graczy, ale z głową, aby zachować balans w reprezentacji. Łukasz Piszczek, który najbardziej przeżył niepowodzenie w mistrzostwach świata, może będzie potrzebował czasu. Liczę jednak na jego doświadczenie. Jeśli będzie zdrowy i będzie chciał grać w reprezentacji Polski, to na pewno nam pomoże. Wszyscy pozostali zgłosili chęć dalszej gry w reprezentacji. Rozmawiałem też z Kamilem Glikiem i on również jest do naszej dyspozycji” – przyznał szkoleniowiec.

W poprzednim sezonie zajął z Wisłą Płock piąte miejsce w tabeli.

Przede mną trudne wyzwanie, ale w trakcie kariery sportowej i trenerskiej nigdy niczego się nie bałem. Dziękuję Wiśle Płock za różne okresy, jakie przeszedłem w tym klubie. Jako piłkarz nie byłem wielkim talentem, ale byłem bardzo zdyscyplinowany. Ambicją nadrabiałem mniejszy talent. Chcę, aby to charakteryzowało drużynę narodową, która ma być monolitem” – podkreślił wychowanek Olimpii Truskolasy.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “PZPN dokonał prezentacji nowego selekcjonera reprezentacji Polski.”