Przy pomocy nowych technologii udało się ustalić sprawcę po 32 latach!

12 letnia Michella Welch mieszkająca w hrabstwie Pierce w stanie Waszyngton w 1986r. została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Policja przez 32 lata prowadziła śledztwo w tej sprawie, aż wreszcie udało jej się złapać sprawcę i postawić go w stan oskarżenia o zabójstwo pierwszego stopnia-na podstawie badań DNA pozostawionych na… serwetce.

32 lata temu lokalną społeczność miejscowości w hrabstwie Pierce wstrząsnęła informacja o brutalnym gwałcie i morderstwie, jakiego dopuścił się nieznany sprawca na 12-letniej Michelli, bawiącej się z dwoma młodszymi siostrami w parku. Dziewczynka w pewnym momencie oddaliła się na rowerze, ale nikt nie zauważył, w jakim pojechała kierunku. Po tym, jak znaleziono porzucony rower, poinformowano policję, która natychmiast podjęła czynności śledcze. W efekcie poszukiwań w odległości ok. 2 km znaleziono zwłoki 12-latki. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, iż dziewczynka zmarła na skutek obrażeń po uderzeniu tępym narzędziem w głowę, przy czym wcześniej została brutalnie zgwałcona. Policja, pomimo że nie potrafiła wytypować sprawcy, to przez 32 lata powracała do sprawy. Posiadając dowody z miejsca zbrodni, w 2006r. próbowano porównać próbki DNA z próbkami z baz kryminalnych. Niestety bezskutecznie.

W 2018 r. przeprowadzono bardziej zaawansowane badania, które wykazały, że sprawcą może być jeden z dwóch braci, zamieszkujących w pobliżu zdarzenia. Śledczym udało się zdobyć serwetkę, którą jeden z nich wytarł sobie usta, wstępując na śniadanie w drodze do pracy. Tym razem badania DNA potwierdziły, że 66-letni Gary Charles Hartman i zabójca Michelli Welch to ta sama osoba. Mężczyzna w piątek 22 czerwca został aresztowany i postawiono mu zarzuty w sprawie o gwałt i zabójstwo pierwszego stopnia.
Sąsiedzi zszokowani całą historią, mówią o nim, że to był taki zwykły szary, niczym niewyróżniający się człowiek.
Natomiast genetycy a zarazem specjaliści od nowych technologii w kryminalistyce w oparciu o DNA, mówią, że zaczynają dysponować takimi technikami, że jeśli ktoś myśli, że uda mu się popełnić zbrodnię, a zostawi ślady i uniknie odpowiedzialności, to jest w dużym błędzie i może od razu zgłosić się na policje…  bo i tak go złapią!

 

źródło: twitter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *