Politycy PO domagają się odszkodowań dla ofiar dzikiej reprywatyzacji i rozliczają PIS za brak ustawy!

Robert Kropiwnicki, poseł na sejm z ramienia PO, przy pomocy twittera opublikował wpis, w którym rozlicza PiS za brak ustawy reprywatyzacyjnej. Zapomniał o tym, że właśnie PO przez 8 lat rządów nie zrobiła nic w tej sprawie, a sama prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, od kilku miesięcy umiejętnie unika wstawienia się  przed komisją weryfikacyjną d/s. reprywatyzacji.

– Minął ponad rok działalności komisji weryfikacyjnej, zajmującej się warszawską reprywatyzacją. Komisja niestety nie ma się czym pochwalić. Cały szereg decyzji podjętych przez komisję jest zaskarżany do sądu, jeśli trafiają do sądu, jak chociażby te dotyczące kar nakładanych na prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, decyzje te są przez sądy uchylane – mówili podczas konferencji prasowej politycy PO Jan Grabiec i Robert Kropiwnicki.

W kolejnym jego wpisie czytamy: Platforma Obywatelska proponuje, żeby wszyscy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia mieszkań komunalnych dostali odszkodowania, a nie tak jak to się teraz dzieję tylko nieliczne osoby. 

Według posła PO Komisja Weryfikacyjna d/s prywatyzacji to PIS-owska propaganda i proponuje ustawę, która ma zrekompensować straty. W podobnym tonie wypowiada się Paweł Rabiej (kandydat PO i Nowoczesnej na wiceprezydenta Warszawy, a który w komisji weryfikacyjnej zasiada z rekomendacji Nowoczesnej.  W sobotniej rozmowie z PAP,  podkreślił, że miniony rok był owocny – pokazał, że komisja weryfikacyjna jest potrzebna, ponieważ instytucje państwa i m.st. Warszawy nie radzą sobie z problemem reprywatyzacji, która “wymknęła” im się spod kontroli.

Zauważmy, że to właśnie komisja weryfikacyjna wszczęła 593 postępowania, 180 czynności sprawdzających, 56 postępowań rozpoznawczych i wydała 74 decyzje. Wartość odzyskanych nieruchomości to ok. 700 mln zł, łączna kwota orzeczonych przez komisję zwrotów nienależnego świadczenia blisko 74 mln zł tam, gdzie nastąpiły nieodwracalne skutki prawne, z kolei wartość odszkodowań i zadośćuczynień to blisko pół miliona złotych tys. zł. Ponadto komisji udało się wyegzekwować ok. 6 mln zł., jej prace  przyczyniły się m.in. do tego, że wielu ludzi związanych z tzw. aferą reprywatyzacyjną znalazło się w aresztach, a poszkodowani lokatorzy otrzymali wreszcie wsparcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *