Podnosi się poziom wody w rzekach. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

Wojewoda śląski ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej oraz w powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Po obfitych opadach, które przeszły nad Podbeskidziem znacząco bowiem wzrósł poziom wód w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne.

W środę rano stan alarmowy przekroczony był o 22 centymetry na Białej Wisełce w Wiśle Czarnem na Śląsku Cieszyńskim. Wynosił 112 centymetrów. Poziom ostrzegawczy był przekroczony na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim oraz na Koszarawie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie. W wielu innych miejscach poziomy wód w rzekach też są wysokie i zbliżają się do ostrzegawczych.

Wojewoda w zarządzeniu zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydenta oraz starostów, a także wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, by podjęły niezbędne czynności, by zminimalizować ewentualne zagrożenia dla ludzi i mienia.

Strażacy informują, że w środę w godzinach południowych w regionie było spokojnie. W okolicach Bielska-Białej interweniowali dwukrotnie. – W obu przypadkach chodziło o Szczyrk. Wypompowujemy wodę z piwnic oraz udrożnialiśmy przepust – powiedział kapitan Jarosław Jędrysik z bielskiej straży pożarnej.

Deszcz na Podbeskidziu pada intensywnie od ponad doby. Na terenie wszystkich powiatów województwa śląskiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia. Od godziny 8 w środę do 8 w czwartek ma spaść od 45 do 60 litrów na metr kwadratowy, w rejonach podgórskich i w górach nawet do 70 l/mkw. W trakcie opadów możliwe są burze z porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę.

Alerty hydrologiczne

W związku z intensywnymi opadami deszczu podnosi się poziom wody w polskich rzekach. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Na obszarze województwa śląskiego do czwartku do godziny 12 prognozowane są intensywne opady deszczu, które będą powodowały dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych, a w dalszej kolejności przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawiska spodziewana jest w godzinach nocnych oraz nad ranem. Ostrzeżenie dotyczy zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły i Brynicy.

Ostrzeżenia obowiązujące do godziny 12 w czwartek wydano również w województwie małopolskim. W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Ostrzeżenia obowiązują w rejonie zlewni Odry w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. W wyniku opadów deszczu w zlewniach dopływów górnej i środkowej rzeki Odry oraz na górnej Odrze wystąpią wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Miejscami w zlewniach dopływów górnej Odry, na obszarach intensywnych opadów mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami mogą zostać osiągnięte stany alarmowe. W wyniku intensywnych opadów burzowych spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody, przekraczające 100 centymetrów. Alerty obowiązują do czwartku do godziny 15.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu (także o charakterze burzowym) w zlewni Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka na terenie województwa podkarpackiego spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów średnich oraz wysokich. Lokalnie, w południowej części obszaru województwa, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Alert jest ważny do czwartku do godziny 21.

Na terenie województwa wielkopolskiego w związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, w ciągu najbliższej doby, prognozuje się wzrosty stanów wody na rzece Gwdzie w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na wodowskazach w Ptuszy i Pile. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 15 w czwartek.

Dwa ośrodki ciśnienia – rosyjski wyż oraz niż ukraiński współgrają ze sobą w ten sposób, że z okolic południowo-wschodniej Europy do Polski płynie ciepłe i wilgotne powietrze, a samo ciepło płynie dalej do Skandynawii. Z tego powodu wynikła anomalia temperatury i wczoraj w Szwecji na termometrach pojawiły się nawet 33 stopnie Celsjusza.

Na razie jeszcze deszcz, ale w weekend czeka nas duża pogodowa zmiana. 

tvnmeteo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *