Miał prawo aby zająć miejsce niepełnosprawnym… bo jest wychowywany na sposób angielski!

Kilka dni temu na portalu facebookowym ukazał się wpis kobiety, która była świadkiem zdarzenia z udziałem nieletniego chłopca udającego się w towarzystwie osób dorosłych (prawdopodobnie rodziców) z Krakowa na lotnisko w Balicach. Młodzieniec w autokarze MPK zajął miejsce szczególne, jakim jest miejsce dla osób niepełnosprawnych i pomimo próśb pasażerów  nie ustąpił siedząc na nim całą drogę, aż do ostatniego przystanku. Towarzysząca mu kobieta (prawdopodobnie matka) nie szczędziła słów pod adresem zacofania Polski względem krajów zachodnich i oznajmiła że chłopaka z ustąpienia miejsca zwalnia nieznajomość jęz. polskiego oraz… angielskie wychowanie. 

Oto pełna treść wpisu:

“Dziś byłam świadkiem bardzo przykrego zdarzenia. Jechałam autobusem MPK nr 208 spod dworca głównego w Krakowie na lotnisko w Balicach (odj. o godz. 17.20). Autobus wypełniony po brzegi pasażerami, a na miejscach specjalnych, oznaczonych znaczkiem dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi i kobiet w ciąży rozsiadło się wygodnie dwoje dzieci w wieku ok 10 lat. Wraz ze mną jechały dwie osoby ze znacznym stopniem stopniem niepełnosprawności. Jedna z nich nie mając gdzie usiąść poprosiła tego oto chłopca aby ustąpił jej miejsca, niestety on nie rozumiał jęz polskiego. Zrobiło się zamieszanie gdyż chłopiec nie wiedział o co chodzi. Towarzysząca mu dziewczynka a podobnym wieku przesiadła się na inne miejsce on niestety nie. Sąsiednie miejsca (również uprzywilejowane) zajmowała kobieta oraz mężczyzna, w wieku ok 30-35lat, która obserwowała zdarzenie i w pewnym momencie odezwała się w bardzo nieprzyjemny sposób niemalże krzycząc na osobę która prosiła aby chłopiec ustąpił jej miejsce (posiadała legitymację z symbolem 004). “Jakim prawem pani każe mu ustąpić miejsce? On jest zmęczony bo był cały dzień na nogach a na lotnisko jest prawie godzina drogi. Wy tu w Polsce macie jakieś chore zasady, że starszym należy się ustępować ale na zachodzie na szczęście już tak nie ma. On nie rozumie języka polskiego i możecie sobie do niego mówić, a on tak nie ustąpi. Jest wychowywany na sposób angielski, a tam ustępowanie miejsca w autobusach nie obowiązuje. Jesteście w tyle za murzynami i powinniście się uczyć kultury, takiej jaka obowiązuje na zachodzie.” Kobieta bardzo dobrze mówiła po polsku, natomiast jej partner był Anglikiem i podobnie jak chłopiec niczego nie rozumiał. Wnioskuję, więc iż mogła to być Polka, która wyemigrowała do UK. Wychowanie na sposób angielski to jedno, ale miejsca uprzywilejowane są miejscami tylko i wyłącznie dla osób do tego uprawnionych! Nikt z pasażerów, ani kierowca nie odezwali się słowem i tak oto ten młodzieniec dojechał sobie siedząc do samego końca (50 min) a nad nim całą drogę stała kobieta w wieku 66 lat, oraz inne osoby, którym to miejsce przysługiwało (w tym matki z małymi dziećmi). Ja oczywiście próbowałam interweniować, ale nic to nie dało. Czy nadal chcemy gonić zachód?”

Na marginesie trzeba dodać iż sprawdziliśmy ile wynosi kurs TAXI z dworca głównego w Krakowie na lotnisko w Balicach i jest to koszt max. 90 zł co daje niecałe 20 GBP a miejsca specjalne oznaczone są znakami graficznymi, wobec czego znajomość jęz. polskiego jest zbędna. 

expres-24.pl źródło:facebook


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *