Leki na nadciśnienie zawierające walsartan wycofywane są z obrotu.

W walsartanie będącym jednym ze składników leków na nadciśnienie a produkowanym w Chinach przez  Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. wykryto nitrozoaminę (NDMA), czyli inaczej toksyczny związek chemiczny wyniszczający wątrobę. Miliony opakowań muszą teraz zostać wycofane z obrotu, a osoby przyjmujące leki zawierające valsartanum powinny niezwłocznie udać się do lekarza po nową receptę z przepisanym zamiennikiem leku. Problem dotyczy aż 48 leków.

Nitrozoaminy, a wśród nich N-nitrozodimetyloamina (NDMA), należą do karcynogenów egzogennych (przedostających się do organizmu człowieka na przykład wraz z dietą). Są powszechne zarówno w środowisku człowieka, jak i w produktach spożywczych. Komunikat o skażeniu walsaltarnu tą substancją jako pierwsi ogłosili Hiszpanie. W ślad za nimi GIF w trybie natychmiastowym wydał decyzje nakazującą wycofanie z polskiego rynku leków tych producentów, którzy zaopatrywali się w walsartan u  wspomnianego chińskiego dostawcy.  “Powodowanie zagrożenia życia lub zdrowia choćby dla jednego, kilku czy jakiejkolwiek innej liczby pacjentów rodzi konieczność nadania niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Zagrożenie to może być spowodowane obecnością zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w substancji czynnej znajdującej się w składzie produktu leczniczego, co może mieć wpływ na zdrowie i życie ludzi” – pisze GIF.

Szacuje się, że lek z walsaltarnem  przyjmuje w Polsce ok. 500-800 tys. ludzi. W 2017 r. sprzedano ich ponad 2 mln opakowań. Nadal na półkach polskich aptek leków z walsartanem jest jeszcze  łącznie ok. 10 mln opakowań. Problem jest ogólnoeuropejski – najprawdopodobniej leki zostaną wycofane z obrotu w ponad 20 państwach członkowskich UE, w których producenci zaopatrywali się w walsartan w Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Pod tym linkiem można sprawdzić nazwy leków które zostały wycofane:

https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Leki na nadciśnienie zawierające walsartan wycofywane są z obrotu.”