Groźna sytuacja pogodowa na południu Polski, zerwany most na Zakopiance, podtopione wsie.

Most tymczasowy na Zakopiance w Białym Dunajcu został w środę wieczorem zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. Dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb. Podtopione zostały wsie na Podhalu. W powiecie limanowskim 80 budynków odciętych jet od świata. Strażacy interweniowali tam aż 150 razy, ewakując ludzi z samochodów i budynków.

 

“Wezbrane wody rzeki Biały Dunajec naniosły pod most konary, które oparły się o podpory mostu tymczasowego, wywołując bardzo duży napór na konstrukcję. Nie możemy w tej sytuacji zagwarantować bezpieczeństwa samochodom przejeżdżającym przez ten most, w związku z tym cały odcinek drogi krajowej nr 7, czyli popularnej Zakopianki, będzie zamknięty na odcinku od Szaflar do Poronina. Samochody będę kierowane na objazdy” – powiedział  rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

W powiecie limanowskim straż pożarna odnotowała aż blisko 150 zdarzeń związanych z ulewnym deszczami. Strażacy musieli tam m.in. ewakuować ludzi z samochodów i budynków. 80 budynków nadal odciętych jest od świata.

“Ewakuowaliśmy kierowców, którzy utknęli na zalanej drodze wojewódzkiej nr 968 pomiędzy Mszaną Dolną a miejscowością Kamienica. Ewakuowaliśmy także cztery osoby z zalanych domów. Wiele dróg w powiecie limanowskim zostało podmytych, a na jezdnię zostały naniesione konary, co spowodowało odcięcie niektórych mieszkańców od świata. Do 80 budynków w miejscowości Kamienica nie ma możliwości dojazdu” – powiedział  komendant Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej Wojciech Frączek.

Straż Pożarna w powiecie nowotarskim interweniowała blisko 120 razy. W miejscowości Harklowa koło Nowego Targu wody rzeki Dunajec wdarły się do wsi. Strażacy budują tam zapory z worków z piaskiem i wypompowują wodę. Żywioł uszkodził też drogi w gminie Ochotnica.

Wylała również rzeka Białka w miejscowościach Nowa Biała, Krempachy i Białka Tatrzańska. Rzeka zalała także romskie osiedle w miejscowości Czarna Góra, ale strażacy zdołali wypompować wodę i naprawić przerwane wały. Strażacy w powiecie tatrzańskim interweniowali ponad 70 razy.

W związku z zagrożeniem podtopieniami ewakuowano obozy harcerskie w Juszczynie i Witowie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w środę w nocy Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.

 

Uwaga, niebezpiecznie w Tatrach! [Aktualizacja: godz. 11.25]Z powodu intensywnych opadów deszczu zamknięte są: szlak z…

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Czwartek, 19 lipca 2018

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *