1 sierpnia 1944 r.-pierwszy dzień, pierwsze ofiary. Pamiętamy!

 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 nazwaną godziną “W” wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Rozpoczęte Powstanie bacznie obserwowali ludzie Stalina nie udzielając żadnego wsparcia, co nie umniejsza bohaterstwa walecznych, młodych powstańców!


1 sierpnia 1944 r.o godz. 17 nazwaną godziną “W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Jednak już wcześniej, bo o godzinie 7.00 rano łączniczki wyruszyły na stołeczne ulice w celu doręczenia wydanego wcześniej rozkazu nakazującego rozpoczęcie walk o wolną Warszawę, zniewoloną od września 1939 roku.

Pierwsze strzały trwającej 63 dni bitwy o miasto odznaczone Orderem Virtuti Militari padły w trakcie nieplanowanego starcia po godzinie 13.30 na Żoliborzu. Wtedy to grupa Powstańców transportujących broń, natknęła się na niemiecki patrol. Doszło do wymiany ognia. To przedwczesne starcie doprowadziło do częściowego zaalarmowania Niemców jeszcze przed godziną “W”.

Już po godzinie 17.00 żołnierze por. Stanisława Sosabowskiego “Stasinka” z “Kedywu” Okręgu Warszawskiego AK opanowali niemieckie magazyny żywnościowe i mundurowe na Stawkach. Zdobyte w nich bluzy maskujące, tzw. “panterki”, stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ubiorów Powstańców walczących na Woli i Starym Mieście. “Panterki” były noszone m.in. przez żołnierzy elitarnego Zgrupowania “Radosława”.

Tego też dnia żołnierze Batalionu “Kiliński”, wykorzystując element zaskoczenia, zdobyli najwyższy budynek w Polsce, mieszczący się przy pl. Napoleona “Prudential”. Po osiągnięciu tego spektakularnego sukcesu grupa Powstańców skupiona przy pchor. Jerzym Frymusie “Garbatym” wbiegła na dach wieżowca, zawieszając na szczycie szesnastopiętrowego wczesnego drapacza chmur biało-czerwoną stała się symbolem pierwszych powstańczych sukcesów.

1 sierpnia został śmiertelnie postrzelona 30-letnia sanitariuszka dywizjonu “Jeleń”, Krystyna Krahelska “Danuta”.
Była nie tylko harcerką, poetką, autorką tekstu popularnej piosenki “Hej, chłopcy, bagnet na broń!”, lecz również pozowała do pomnika warszawskiej Syreny wykonanego przez Ludwikę Nitschową.

Rozpoczęte Powstanie bacznie obserwowali ludzie Stalina. Sowieci nie udzieli żadnego wsparcia walczącym, choć wcześniej gorąco zachęcali do walki. Wykrwawienie i zniszczenie stolicy ułatwiło im bardzo sowietyzację naszej Ojczyzny…

Nic jednak ani nikt nie umniejszy bohaterstwu walecznych Powstańców!

1 sierpnia 1944 roku o godzinie "W" – 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie – jedna z wielu bitew o…

Opublikowany przez Historia-Wczoraj i Dziś. Niedziela, 29 lipca 2018

źródło: facebook

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *